De bedste 22 lærer memes på kloden storythes

15 memes, der får mig til at grine, græde og prøve

Følg mig

  Send-contentHy US
 • Seneste indlæg
 • Automobile
 • Bollywood
 • Business
 • Berømtheder
 • Tjen online
 • Fashion
 • sundhed og fitness
 • hollywood
 • international
 • livsstil
 • National
 • Nyheder
 • Offbeat
 • fotografering
 • politik
 • citater og humor
 • romantisk
 • santabanta kommentar
 • scoopwhoop
 • sport
 • teknologi
 • den største Indisk i verden
 • rejse
 • virale historier
 • hvorfor os

har instrueret skubbet dig så langt som muligt? Genoplive og fnise på nogle af disse store lærereminder Vi har samlet sammen med unikke på grund af vores online Helpline People-gruppe. Lærer memes

Lærerememes

De seneste dage i skoleåret er ankommet, og vi ved, at det er svært at holde dine underviste centreret og i øjeblikket at lære. Virkelig, enorm ros til dig! For at hjælpe med at bringe lidt sjov, skubbe lindring og virkelig nødvendige snickers til disse sidste uger og dage, trak vi sammen disse ekstraordinære forholdsminder for lærere i homestretch. De har virkelig en helhed op, hvad det ligner at være en lærer mod årets afslutning. Sætter pris på! Uddannelse er en livsstil få enkeltpersoner forstår, ville det sige lærer memes er ikke?

Uddannelse er en livsstil få enkeltpersoner forstår, ville det sige lærer memes er ikke?

Dine ledsagere, din medskyldig, og din familie ser aldrig ud til at få det til at få det, når du informerer dem om dine problemer. Men heldigvis for dig ved vi præcist, hvad du diskuterer.

Siden, godt, på off chancen for, at du ikke gav dig, ville du græde, rette?

Lærer memes: Denne million dollar henvendelser (og forretnings tanke) ... Lærer memes: Den politiske opfattelse, der binder dig med hinanden lærer på jorden. Lærer memes: Oplever eventuelle metoder, der er vigtige for ikke at vise den klasse kl. 14 på en fredag. Lærer memes: Denne skitse for dit næste CV opdateres. Lærer memes: Men i hvert fald kan de sene opgaver og forfærdelige tekststile holde dig hydreret.

Lærer memes: Når du hører noget galt, men du forsøger at forblive dygtig. Lærer Memes: Hvad du furtively tænker hver gang du adresserer en forælder Lærer Memes: Desuden, hvad du synes om det, du ser en ny konfronteret lærer lige ud af skolen

Lærer memes: Du skal generelt sørge for at nyde de små triumfer af din dag, dog. Lærer Memes: Også som en sidste udvej, dette ... Lærer Memes: Når du simpelthen forsøger at fortsætte med et almindeligt liv uden for skolelærermemaer: forsøger at videregive til en understudy, hvad det ekstremt svarer til at være lærer lærer memes : Det relevante svar, du har biteret støvet for at sørge for de understudier, der savner en dag

Lærer memes: stemningen på lange lander en vis position tilfredshed ... Lærer memes: Da det virkelig sker hvert år. Lærer memes: Da hvem ikke elsker deres lørdag? Lærer memes: Da et kig kan sige alt. Lærer memes: Da ingen meget forstås som en anden lærer. Lærer memes: Siden vigtig instruktion i maj er en kunst.

Memes kan være magtfulde påmindelser om den nuværende uddannelsesstatus. Det vil interessant at sammenligne dem ti eller tyve år fra nu. Hvad vi fokuserer på nu, kan eller måske ikke være det, vi fokuserer på da.

Som undervisere kan de have en indflydelse på, hvad vi gør dagligt, eller de kan simpelthen få os til at grine. Latter er et godt middel til en stressende dag i klasseværelset. Vi må dog huske, at sarkasme kan tage os til et sted, der kan være destruktivt. Sarkasme kan være en katalysator for os, der ikke kan lide vores job, kolleger, ledere eller endda studerende.

Der er masser af hilarious memes, jeg har ikke i min top 15 på grund af deres negative konnotation mod studerende, lærere eller administratorer. Disse kan være misforstået nemt. Jeg har samlet over en 1.000 memes, der alle er forbundet med uddannelse i de sidste fem år. Jeg bruger dem rutinemæssigt. Valg af 15 var svært, men de har alle en kort historie eller anekdote, der skal fortælles!

- Giv ikke op

Hal Bowmans memes er nogle af de mest kraftfulde uddannelsesmeddelelser på nettet efter min mening. De billeder, han vælger, er unikke, og de svarer til kommende diktion, der får dig til at tænke. De kan endda få dig til at ændre din praksis eller opfordre dig til at sprede beskeden til dine kolleger eller professionelle læringsnetværk.

Ovennævnte meme får mig automatisk til at tænke på mine mest udfordrende børn i skolen, såvel som personale, der vælger at aldrig give op på dem. Jeg gør det til en plakat til at hænge i vores personaleværelse. Jeg vil have personale til at se denne meme hver dag, især i månederne februar og marts i Montana.

- vær den venlige barn

Min skole elsker denne meme. Vi tog ordene fra en anden meme på internettet og korrigerede et par ord, der passer til vores høje tillidssprog (www. Igightrust. Et). Vi arbejder på kultur i vores skole hver eneste dag. Dette er en besked, vi snakker med vores elever om rutinemæssigt.

Arbejde på socio-følelsesmæssig læring i vores klasseværelser forstærker denne meme. Vi vil have eleverne til at tænke på at komme sammen med andre elever, være generøse, glade, gøre det rigtige, og være det venlige barn. At have eleverne stopper og læser dette opslagstavle i vores hallway hjælper dem med at fokusere på, hvad der virkelig er vigtigt!

- Dinosaurer læste ikke, nu er de uddød

Mange skoler fokuserer på læsning, men nogle er bedre end andre, der rent faktisk opmuntrer børn til at læse. Intet er så sjovt for mig som denne dinosaurbaserede meme. Det lader eleverne vide, at vigtigheden af ​​at læse er afgørende for overlevelse. Brug af humor til at forbinde med studerende og familier er vigtig, især med tilbageholdende læsere.

I min skole, forhåbentlig din også, bruger vi meget tid på at prøve at finde en "rigtig fit" bog. At finde en ret kampbog forbinder en studerendes interesse for deres læsningsniveau for nydelse. Hvilke mange forældre og undervisere forstår ikke, at eleverne kan læse over deres nydelsesniveau, hvis det er noget, de er interesserede i at læse. Vi skal give eleverne nogle valg, hvis vi forventer at se dem vokse som læsere, og vokser fra at læse!

- Som lærere mener vi, at vi altid kan være bedre!

Carol DWECKs arbejdsringer sande i denne meme. Selvom Forest Meadow Backdrop kan lokke dig i starten, er det de ord, der gør denne meme så magtfulde. Overvejelse af en lærer eller et personale til at tro på, at de ikke kun er fremragende, men tror på, at de skal fortsætte med at lære at være bedre, kan være en vanskelig opgave for en uddannelsesleder.

Tillid mellem ledere og lærere er bygget i et uddannelsesmiljø, når feedback gives to måder, og begge parter føler sig respekteret. Indkøb fra alle interessenter, tror at vi alle kan forbedre - det er afgørende, at vi modellerer disse ting for vores elever. Når dette sker, er øget præstation mulig.

- hvorfor være en rektor

Selvom denne meme er riddled med sarkasme fra filmen og bog karakter Willie Wonka (fra filmen, Charlie og Chokoladefabrikken), tror jeg, at hovedstolens stilling er en af ​​de største job, der er i uddannelse . Denne meme minder mig om, hvorfor jeg begyndte som en rektor, såvel som "Whys", fortsætter jeg med at tænke på hver eneste dag.

Jeg har haft en lang række mennesker, fortæl mig, "Jeg vil aldrig være en rektor." Jeg fortæller dem, selvom det kan se svært, belønningerne er så mange. Jeg tror, ​​at flere mennesker kan være hovedpersoner, hvis de vidste, at de kunne designe, hvad deres dag ser ud. De bedste principper lærer, hvordan man overgår fra at være reaktive for at være mere proaktive. At være en proaktivt hovedstol betyder at være bevidst med vores ord og handlinger. Personligt elsker jeg at være en rektor, og jeg forsøger at gøre det sjovt hver dag!

- Kraften til at ændre verden

Mange må ikke kende historien bag Malala Yousafzai, men hvis du ville forstå, at dette er et af de mest verdensændrede citater. Vi må indse, at ikke alle har adgang til uddannelse i vores verden. I Malalas verden støder piger mange vejspærre til uddannelse, og på mange måder modvirker aktivt fra at blive uddannet - og hun ønskede at foretage en forandring.

Vi kan ændre verden som pædagoger. Vi må huske, at lærerne skaber alle andre erhverv, og endnu vigtigere kan uddannelse trække folk ud af forfærdelige situationer. Vi skal investere i uddannelse, en uddannelse, der omfatter alle børn på tværs af grænser og kulturer.

- været en hård uge

Det er fantastisk det arbejde, vi gør i løbet af ugen, og meget af det vidste vi ikke, vi skulle tackle. Hvor mange fredag ​​har vi som lærere tænkte på at gå ud til en god middag eller endda en lille dans? Så så snart afskedigelse klokke ringer vi løfte ikke at flytte fra vores sofa!

Denne meme fortæller en historie ... Historien om en pædagog, der giver 100% dag ind og dag ud. Denne pædagog giver til studerende, personale og forældre hver dag. Ikke alene er vores job fysisk udmattende, det er også mentalt anstrengende. Denne pædagog er klar til selvpleje. Vi må huske, at selvpleje hjælper os med at støtte andre endnu mere effektivt.

- Samarbejde er nøgle

I min skole hver uge fejrer vi vores kolleger ved at skrive en positiv kommentar om en anden medarbejder. Målet hver uge er at finde mindst en anden person til at fejre. På en given dag i vores skole er der medarbejdere, der støtter en anden, og der er medarbejdere, der har brug for støtte til at gøre det gennem ugen eller endda gennem dagen. Vi taler om at læne sig på andre til støtte ... forsøger at gøre dette job på en ø vil ikke fungere.

Vi taler om, hvordan vi kan få ideer og støtte fra andre i vores skole, og vi forsøger at gøre det rutinemæssigt. Vi bruger mindst en præp i ugen planlægning sammen, samt to professionelle læring fællesskabstidspor pr. Måned. Dette skaber en atmosfære, der understøtter "vi" mere end "i."

- Maslow før Bloom's

I de sidste to år begyndte vi at bruge mantraen, "lad os tage sig af Maslow, før vi blomstrer." Dette selvfølgelig minder os om, at Maslows behovshierarki skal være vores nummer én prioritet, før vi underviser forskellige niveauer af Blooms taxonomi. At opfylde de grundlæggende behov for studerende, tøj, mad, husly og kærlighed, kan vi så arbejde med dem for at lære nyt materiale. Efter at de grundlæggende behov er opfyldt, har vi en meget bedre chance for at lave akademiske fremskridt.

- kraften i klare retninger

Det er altid fantastisk at se de lærere, der er eksemplariske til at give retninger. De har studerende, der kan fuldføre en opgave korrekt første gang. Disse lærere arbejder hårdt for at søge forståelse fra deres elever, før de nogensinde lader dem løsne for at fuldføre det alene.

Selv når vi er blevet fremragende til at give retninger, kan vi stadig have en elev, der gør tingene anderledes eller forkert. Selvom jeg tror, ​​at denne meme har et par forskellige betydninger, valgte jeg at skifte dette til det positive. Gør den studerende det over forhindringen? Ja, han gør det bare anderledes end sine jævnaldrende. Jeg tror, ​​at vi bør fejre elever, der er i stand til at udføre en opgave, men gør det anderledes. Vores hjerner er ikke forbundet med det samme, og vi skal fejre disse forskelle.

- ikke redde, lær dem

En nylig artikel fra hjemmesiden, vi er lærere, refererer til en ny form for forælder svarende til en helikopterforælder, en "Lawnmower-forælder." Denne forælder slår ned alle forhindringer for at gøre det lettere for deres barn at lykkes. Denne meme minder os om, at vi skal fortsætte med at være lærere, især som forælder.

Vi bruger cookies
Vi bruger cookies til at sikre, at vi giver dig den bedste oplevelse på vores hjemmeside. Ved at bruge hjemmesiden accepterer du vores brug af cookies.
Tillad cookies.