Top 10 grunde til at undervise Elementary School Lær Elementary

3 grunde, du skal stoppe for at reflektere som lærer

Men en læseplan gør meget, meget mere end guide lektioner i matematik, læsning og historie. Det kan gavne skolerne lige så meget som studerende, fra lærere til administration. Og det kan hjælpe skolerne med at forbinde med forældre og samfundet omkring dem.

Så hvad ser en god læseplan ud, og hvordan kan du sørge for, at du sætter de bedste planer på plads til dine elever og din skole? Før vi viser dig, hvad et godt curriculum-kort ser ud, lad os dykke ind på de 7 grunde til, at din læseplan betyder noget.

hvad en god curriculum kan gøre?

På et bredt niveau afspejler en læseplan den nationale kultur, hvor en skole opererer - forskellige lande har forskellige forventninger til deres elever, selvom undervisningspraksis er ens. Men det kan også afspejle og definere kulturen på skolens niveau, fra de specifikke behov i de kvarterer, de tjener til de emner, hvor du vil differentiere dig selv.

det holder op med en skiftende verden

En god curriculum er aldrig et en-og-gjort initiativ. Revision Det giver dig regelmæssigt mulighed for ikke kun at gennemgå, hvordan tingene går, men også gøre plads til nye emner, der er relevante i dag. Faktisk, World Economic Forum touts læseplan som en nøgleaktør i at hjælpe pædagoger med at holde trit med hastigheden af ​​skiftende tendenser, vil teknologien og færdigheder eleverne have brug for i fremtiden.

det gør læring (og undervisning) konsistent

Intern konsistens sker, når eleverne inden for din skole kan forvente at gå væk med det samme sæt færdigheder, om deres lærer er en veteran i erhvervet eller lærer rebene. Konsistens bør også strække sig over et distrikt, stat eller provins eller også - en studerende i femte klasse bør forvente at uddanne sig med samme grundlæggende viden og færdigheder, uanset hvor de lærer.

Det åbner dørene for samarbejde

At have regelmæssige diskussioner om læseplanen skaber muligheder for at få alle involverede interessenter: lærere, administration, forældre og lokalsamfund. At få input fra alle vil hjælpe med at identificere, hvor du er stærk og hvilke huller du skal adressere. Det giver også lærere en platform, over hvilken de kan dele bedste praksis, viden og ressourcer med hinanden.

det sparer skoler penge

lærebøger er ikke billige, men de er almindelige, fordi de er bekvemme - de giver en forudbygget udvikling af viden, der er svært at ignorere for travle lærere. Med en stærk læseplan på plads kan skolerne bryde væk fra en over-afhængighed af lærebøger og tage en mere aktiv og dynamisk rolle i at vælge bedre (og billigere) tekster.

Det hjælper lærere justere

En god læseplan forbinder også lærere fra på tværs af klasse niveauer og fagområder for at se på det store billede af elevindlæring. Lærere kan arbejde sammen for at planlægge en progression af emner, der bygger af dem, der kom før og forbinder på tværs af discipliner. Resultatet? Du forstærker viden over tid og sørg for, at eleverne er forberedt på, hvad der kommer næste gang.

Det giver målbare mål

Data spørgsmål. Hvis du ikke sætter specifikke mål omkring, hvordan dine elever lærer, hvordan vil du afgøre, om din læseplan er vellykket? Derfor sætter en god curriculum målbare resultater og sporer fremskridt i løbet af året. Lærerne får en bedre visning af, hvad der sker i klasseværelserne, eleverne ved, hvor de står og forældre holdes up-to-date.

Sådan laver du et godt curriculumkort?

Klar til at gøre din læseplan til en god en? Vi anbefaler at starte ved at kortlægge din læseplan med - du gættede det - et curriculum-kort. Dybest set er det et dokumenteret overblik, der fanger omfanget af hver klasse, og hvordan lærere vil nærme sig hvert emne.

Fordi et curriculumkort er i det væsentlige en plan for læring, hjælper det med at nærme sig det som en plan også. Vi går gennem en detaljeret proces for at skabe en i vores komplette guide til læseplanlægning, men i en nøddeskal vil du gerne starte i slutningen og arbejde baglæns:

Har du allerede en curriculum-kort? Læs hvordan man reviderer din læseplan: en 8-trins guide. Vores artikler om hvorfor har du brug for at fokusere på konceptbaseret pensum, og hvordan man bruger Blooms taxonomi til læseplanlægning, er også gode ressourcer til yderligere læring.

Der er sandsynligvis en million grunde til, at lærerne bør stoppe og reflektere over deres praksis ofte og konsekvent, og der er sandsynligvis så mange forskellige måder at reflektere fra, fra at bruge undersøgelser som dem, der leveres af AITSL i lærerens selv- Vurderingsværktøj til de konstante refleksioner, som vi gør på vores praksis i hele en enkelt lektion.

Betydningen af ​​sådanne refleksioner bør ikke overses. Det er, hvordan vi som lærere konstant forbedrer vores praksis for at blive mester håndværkere. Paula Zwozdiak-Myers skrev i lærerens reflekterende øvelseshåndbog:

"Centralt for din udvikling som lærer er din forpligtelse og evne til at analysere og evaluere, hvad der sker i dine egne lektioner og at bruge din faglige vurdering både til at reflektere og handle på disse analyser og evalueringer for at forbedre eleven læring og kvaliteten af ​​din undervisning. Dette gør det muligt for dig at træffe velinformerede domme afledt af et bevisbase om begge dele. " - Zwozdiak-Myers, 2018.

Reflekterende på praksis Forbedrer elevindlæring

Reflekterende på vores undervisningspraksis har en stor indflydelse på, hvad vi gør i vores klasseværelser. Forskning er klart, at hvordan vi underviser, er vigtigere end det, vi underviser. At reflektere over vores undervisning hjælper os med at identificere, hvad der virker, og hvad der ikke er og derefter foretage justeringer, gøre forskning og finde nye metoder til undervisning af særlige emner for at hjælpe vores elever med at lære.

Reflekterende på praksis hjælper os og vores elever er livslang elever

Hver gang du reflekterer over praksis, er du modellering af livslang læring. Ved at bruge et simpelt spørgeskema, der har en samtale med en kollega eller endda ved at gå gennem en af ​​dine lektioner i dit hoved, lærer du. Og hvis du afspejler dybt, er du forpligtet til at afslutte undersøgelse af forskning og nuværende praksis hos andre lærere for at lære nye måder, som du kan hjælpe dine elever med at lære. Dette tvinger dig til at bruge analyse og evaluere det, du ser eller læser for at afgøre, om det er værd at prøve i dit klasseværelse. At reflektere over din praksis kan hjælpe dig med at fortsætte med at lære og forfine dit undervisningsfartøj!

Som vi reflekterer over vores undervisning, hvis vi tager et øjeblik til at modellere dette med vores elever, vil de også forbedre deres forståelse af den reflekterende proces. Ofte beder jeg mine elever om at reflektere over deres læring, og jeg finder det nyttigt at lave mine egne refleksioner, som de gør deres. Nogle gange modellerer jeg dette for dem, før de reflekterer. Jeg taler om beviset for at lære, at jeg har observeret, og hvordan mine refleksioner ikke bare baseres på følelser, men på beviset for mig.

Reflekterende på vores praksis hjælper med at målrette vores professionelle læring

Dette er en af ​​de vigtigste grunde til, at vores refleksion skal eksistere ud over vores klasseværelser. Så ofte gælder vores reflekterende praksis kun for vores umiddelbare handlinger i klasseværelset, og om de arbejdede eller ej. Men jeg vil opfordre dig til at reflektere mere bredt som lærer (jeg vil ikke have dig til at forsømme klasseværelset, bare udvide ud over det).

Der er så meget mere at undervise end vores klasseværelseshandlinger. Hvad vi gør og siger under en frokostpligt, til vores kolleger i personalet eller til en forælder på telefonen er lige så vigtig (eller vigtigere) end de handlinger, der gennemføres i klasseværelset.

Jeg elsker at bruge de nationale undervisningsstandarder for at lede mine refleksioner som lærer. Det hjælper mig med at sikre, at jeg afspejler hvert aspekt af min rolle og ikke kun klasseværelset. Jeg vil gerne vide, om jeg kender mine elever, hvor godt jeg tilpasser min undervisning for dem, hvis jeg er involveret i netværk ud over mine skolevægge, og hvordan jeg bedre kan engagere mig i mine elever.

Efter at have reflekteret, sætter jeg derefter mål for min læring for året. Hvis jeg ønskede at forbedre min viden om, hvordan eleverne lærte for eksempel, kan jeg så finde et værksted om dette emne, fuldføre et online kursus og / eller læse bøger om kognitiv psykologi, se TED Talks om emnet eller bare Google "Hvordan gør det vi lærer?".

Reflekterende på praksis

Nu er det langt den bedste tid for dig at reflektere over din øvelse, for hvis du venter indtil i morgen eller i næste uge, vil det ikke ske. Det er ligegyldigt, om det er begyndelsen på året, halvvejs gennem semester 3 eller hvis du er ved at have en lang ferie. I dag skal du reflektere over din praksis.

For at hjælpe dig med at gøre det godt, har vi et gratis online kursus ", der afspejler på praksis", der hjælper dig med at guide dig gennem den reflekterende proces for at identificere mål for din egen faglige udvikling, så du fortsætter med at forfine din egen undervisning. Det er ligegyldigt, hvor godt du er, du kan være den bedste lærer i verden og endnu stadig forbedre gennem refleksion. Eller måske er du helt ny og kæmper, denne proces vil stadig hjælpe dig med at vokse som lærer og vil igen resultere i bedre læring for dine elever. Som jeg ved for mig, er altid det ultimative mål!

Reflekterende på praksis

I løbet af denne 3 timers kursus vil du bruge de australske faglige standarder for lærere og dine skole / systemprioriteter til at reflektere over din praksis og sætte professionelle udviklingsmål for at hjælpe dig med at vokse som lærer. For mere information og til at tilmelde dig dette NESA akkrediteret gratis kursus, klik på den grønne knap nedenfor.

Annuller svar

Jeg fik dette billede fra Aron Eylers fremragende blog syntetiserende uddannelse. Jeg er enig i ... det er ikke sødt. Den triste ting er, at jeg er sikker på, at der stadig er lærere, der tror det er. (I AUS skulle det kun være 2 grunde: december og januar!)

Del dette:

Jeg forsøgte mange forskellige job, før jeg blev lærer (24 forskellige!) Men det er det, jeg har fast i i 28 år, fordi det er den eneste, der har været helt anderledes hver eneste dag.

Tidligere job involveret arbejde med voksne - Undervisning indebærer at arbejde med studerende. Jeg har lært alle aldre fra 3 - 18, og jeg elsker dem alle. Men i dette job kan jeg også lide at arbejde med de voksne - jeg har været velsignet for at arbejde tæt sammen med de mest utrolige lærere, der har villigt delet, hvad de kender og har støttet mig i vanskelige perioder.

Bliv en international lærer har tilføjet en ekstra dimension til mit liv - arbejder på forskellige steder, og med forskellige grupper af mennesker har gjort mig en bedre person såvel som en bedre lærer.

1. Jeg kommer til at se børnene lyse op med stolthed og entusiasme ved deres fremskridt og lære hver dag. 2. Jeg kommer til at være kreativ, fjollet, begejstret for geeky ting, læse, snakke, få krammer og høje fives, motion og gøre håndværk, alt sammen, mens du bliver betalt og få respekt og tak fra børn og deres forældre. 3. Jeg får at lære nye ting hver dag.

Hvis jeg skulle farveundervisning - ville det være grønt. Frisk, fornyelse, voksende. Hvis jeg skulle forme det - ville det være en spiral. Op, op og væk! Hvis jeg skulle illustrere det - ville det være et smil. En kurve, der ændrer alt. Og hvis jeg skulle tale om det ... Nå, jeg ville have brug for en roman. Tak for udfordringen!

Grunde, vi elsker lærere!

Jeg kan stadig huske min børnehave lærer - og jeg tror ikke, jeg nogensinde kan glemme, hvor begejstret og fuld af livet hun var. Hun bragte så meget glæde i klasseværelset, og det er noget, der vil holde fast i mig for evigt.

De er selvstændige studerende selv!

Lærere bruger timer, der praktiserer alle forskellige former for faglig udvikling og er forpligtet til at være de bedste lærere, de kan være. De deler ideer, gå til workshops, sidde i forskellige klasseværelser, læse tekster og prøve nye ting.

de er tålmodige, og de plejer!

Selvom hver elev lærer i et andet tempo, er lærerne helt afsat til at sikre, at hver enkelt lærer og forståelse - og ingen er efterladt, uanset hvor lang tid det tager.

Vi bruger cookies
Vi bruger cookies til at sikre, at vi giver dig den bedste oplevelse på vores hjemmeside. Ved at bruge hjemmesiden accepterer du vores brug af cookies.
Tillad cookies.