5 typer af lærere, du finder i hver skoleundervisning i dag Nyheder

5 faglige organisationer for lærere

Når du var i skole som studerende, mere end sandsynligt, opdagede du forskellige læringsstile eller teknikker. Tænker tilbage til disse dage, kan du også have bemærket, at dine lærere havde en bestemt måde, at de ville lære dig og dine klassekammerater. Har din engelske lærer foretrukket et diskussionsforum i klassen? Måske tillod din matematiklærer dig ikke, og dine klassekammerater har stor frihed? Nu hvor du er på den anden side af skrivebordet, vil dine elever have klassificeret dig på samme måde.

Typer af lærere

Du er den slags lærer, der forsøger at være venner med dine elever. Dine klasser er sjove, dynamiske og involverer en fællesskabsatmosfære. Dette kan give mere avancerede studerende en pause fra stresset af eksamener, men vær opmærksom på de studerende, der måske har brug for lidt mere arbejde.

til% - Omfattende lærer

Du er den lærer, som alle elever elsker at have førende klasseværelset! Dine klasser er meget forklarende, da du vil have alle elever til at forstå lektionen. Du prioriterer læring og forståelse af de unge, du underviser, mens du engagerer eleverne i materialet.

Som du måske allerede har set, er denne test ikke videnskabelig, men er simpelthen designet til at have en god tid. Hvis du ikke fik det resultat, du ønskede, får du inspiration fra denne lærerhistorie, som omfatter handlingspunkter om, hvordan man engagerer eleverne.

om goconqr bloggen

Vores blog er en del af GoConqr, en gratis læringsplatform til oprettelse, deling og opdagelse af læringsressourcer, der hjælper eleverne og lærerne med at nå deres læringsmål. Klik her for at begynde at oprette Mind Maps, Flashcards, Notes, Quizzer, Slides FlowCharts & Courses Now!

Målet med undervisning er at sikre, at eleverne forstår de begreber, der læres godt nok til at anvende eller lære dem til andre. Forskellige lærere anvender forskellige stilarter for at nå dette mål. Nedenfor er nogle af de forskellige typer lærere og deres undervisningsstil.

Lærer type # - autoriteten

lærere, der bruger autoritet eller foredragsstil model engagere sig i envejsspræsentationer. Da læreren leverer et foredrag, tager eleverne pligtfuldt noter eller lytter. I denne klasse er læreren den endelige myndighed. Han eller hun tager den centrale rolle, og al en elev skal gøre er at lytte og tage noter, hvis de ønsker det. For disse typer af lærere kan de ofte lære et stort antal studerende pakket i et auditorium eller enorme foredragshaller.

Mens demonstrative emner som videnskaben ikke lænker sig til denne undervisningsstil, andre som historie, som kræver, at eleverne kan huske navne, datoer og nøglefakta, kan undervises ved hjælp af denne tilgang. Ulempen er imidlertid, at en lærer, der bruger denne undervisningsmodel, sjældent interagerer direkte med eleverne. Det kan fungere for mere modne studerende, men ikke med børn.

Lærer type # - Demonstratoren

<μl>
 • Online storytelling i fjernundervisning: Historier, der holder sig
 • Forbedringer til papirkontrol: Friske opdateringer Uddannere vil elske
 • hvordan uopeopel løste akademisk integritet udfordringer med Uniccheck i sin Moodle LMS
 • Hvad er lighedsprocent alt om, og hvor meget er tilladt for akademiske papirer? <
 • 5 tips om at vælge en effektiv plagiering checker software til studerende
 • < Li> Hvordan ITSM, en mexicansk legendarisk institution, hold op med Unicheck for at automatisere Paper Checks
 • dr. Tricia Bertram Gallant på akademisk ærlighed i fjerntliggende instruktion
 • Officielle Sweepstakes Regler for Unicheck Giveaway i Twitter
 • Det har altid ramt mig så mærkeligt, at vi taler om, hvor vigtigt det er at differentiere vores undervisning, men vi taler næsten aldrig om, hvor vigtigt det er at differentiere vores instruktionsledelse. Lærerne er ikke monoliths. Forskellige lærere har forskellige behov.

  I denne uge vil jeg tage den idé et skridt videre. Hvis undervisningen er en kombination af vilje og dygtighed, så er der faktisk fire typer lærere i hver skolebygning. Hver type lærer har et andet sæt behov og har således brug for en anden form for lederskab. Ved at forstå, hvor lærere falder på Will / Færdighedsmatrixen, kan du målrette din ledelsesmetode til direkte at behandle deres individuelle behov.

  blog

  Undervisning er et erhverv, der er afhængig af samarbejdet mellem jævnaldrende. Vi tænkte på det og kom op med 5 typer lærere. Vi integrerer vores styrker og svagheder for at skabe en velolieret maskine, der opfylder vores elevers behov. Lige nu er det svært at virkelig samarbejde, når vi ikke kan være ansigt til ansigt med vores kolleger.

  Vi har brug for alle disse lærere i vores skolebygninger. Og du må ikke nødvendigvis "passe" i en type. Jeg er selv en blanding af to ... har du bemærket, at du i dit klasseværelse er en type, men undervisning næsten du er en anden?

  Lærer type #: Mama Bear

  Traits ~ Vi elsker alle Mama Bears i gruppen. De er lærerne, der krammer deres elever, trøster dem, når tiderne er hårde. Vi går til dem, når vi føler os nede, fordi de er "bucket fyldstoffer" med masser af positiv ros. Vi ønsker at sidde med dem under frokost og personalemøder, da de er supervenlige.

  Sådan understøtter Mama Bears Crave Human Interaction og Venskab. De er lærerne, der ville elske et telefonopkald, tekst, køre ved check-in og / eller virtuel møde session. Under karantæne har de den sværeste tid isoleret fra mange, som de bryr sig om.

  Vi bruger cookies
  Vi bruger cookies til at sikre, at vi giver dig den bedste oplevelse på vores hjemmeside. Ved at bruge hjemmesiden accepterer du vores brug af cookies.
  Tillad cookies.