10 måder at motivere dit personale på

10 måder at motivere dit personale på

Børn opfylder de forventninger, som de voksne omkring dem kommunikerer. Dette betyder ikke, at hver elev scorer 100% på hver test, vi skriver. Det betyder, at hvis du kommunikerer til et barn, at han eller hun er fiasko, vil han eller hun mislykkes. Hvis du kommunikerer med det samme barn, som han eller hun vil lykkes Du vil ofte finde ud af, at det er resultatet. Med alle muligheder skal du opfordre dine elever om, at de gør fremskridt i deres sprogindlæring. Påpege dem de områder, hvor du ser fremskridt og forbedringer. For områder, hvor en studerende kæmper, prøv at skildre et billede af, hvad succes vil se ud. Opmuntre dine elever til at visualisere deres succes vil hjælpe dem med at udføre de mål, du har angivet for dem.

Sørg for at du underviser til alle læringsstile i dine klasseværelser er en anden måde at motivere dine elever på. Det er urealistisk at forvente, at en auditiv elev lykkes og motiveres, hvis hendes eneste instruktion kommer fra at læse en lærebog. Ligeledes vil en kinestetisk lærer blive frustreret at lytte til hans lærerforelæsningsklasse efter klassen. Sørg for, at når du planlægger dine lektioner, at du underviser til alle læringsstile i dit klasseværelse. Hvis du gør det, vil du engagere eleverne, der ellers kunne kæmpe for at være opmærksomme i klassen.

Når en studerende frigøres fra klassen, er det en god mulighed for dig læreren at bemærke, hvilke metoder du bruger i klassen. Selvom nogle praksis kan være fint for de fleste studerende, timed tests, uafhængig læringstid, selvkontrolmetoder, vil der for eksempel være studerende, der ikke kun ikke forbinder disse metoder, men som lider negativt, når du bruger dem i dit klasseværelse. Hvis en studerende begynder at frigøre, skal du være opmærksom på de metoder, du bruger, og se efter mønstre. Selv om det er svært at opfylde alle behov for et klasseværelse fuld af sproglærere, kan du tage smerter for at undgå visse metoder, når det er muligt at hjælpe visse elever bedre i klassen. Dette vil også hjælpe dig med at være forsætlig med at bruge en række forskellige metoder med din klasse yderligere engagerende dem alle.

Nogle gange motiverer dine elever så nemt som at ændre det materiale, du bruger. For de fleste lærere vælger skolen en læseplan, som de forventer, at hver lærer skal følge i hans eller hendes klasser. Selv når det er tilfældet, betyder det ikke, at du ikke kan medføre yderligere ressourcer til klassen. Nogle gange er eleverne slukket af stil eller tilgang af visse læseplanerforfattere. At bringe et andet perspektiv i klassen vil genoverføre dine elever, der er slukket af dine nuværende materialer. Derudover vil det udfordre dem, der allerede ser succes fra den tildelte læseplan.

Varierende dit miljø kan også være bare den ting, en tilbageholdende studerende skal finde frisk motivation. IELD ture er altid en fantastisk måde at lære i en praktisk indstilling, men selvom det ikke er muligt, tag din klasse uden for dagens lektion. Dine elever kan også drage fordel af et klassemøde i biblioteket eller i et andet klasseværelse. Du kan stadig møde dine daglige klasse mål, selvom du tager din klasse ud over klasseværelset vægge. Prøv at indstille dine elever til forskning på biblioteket, observere en anden klasse eller lytte til indfødte højttalere i et offentligt område. Der er altid sprog, der skal læres, så opfylder din lytning, taler og læser mål uden for indespærring af elevernes borde.

Har du nogensinde set et barn, eller måske har du en, der er engelisk, når det er offentligt og en terror hjemme? Nogle unge har lignende adfærdsmønstre, når det kommer til klasseværelset. For dig fejrer de gentagne gange, men en erstatningslærer ville aldrig vide det. Du kan bryde dem ud af dette mønster ved at bringe udvendige påvirkninger i dit klasseværelse. Inviter en gæstehøjttaler eller handelsklasser i en periode med en medlærer. Ændringen i stil og autoritet, selv i en kort periode, kan være nok til at gnide en vis motivation hos dine elever, der er blevet vant til din undervisningsstil og forventninger.

Konkurrence er en fantastisk måde at motivere eleverne på. Vi foreslår ikke at sende karakterer offentligt eller på anden måde pinligt dine elever, men der er mange måder at fremme en venlig konkurrence ånd i din klasse. Spil er sjove for at gennemgå, og de motiverer og engagerer eleverne. Du kan også gruppere din klasse i hold og sætte dem til en udfordring. Hvem kan indsamle de mest autentiske eksempler på den grammatiske struktur, du studerer i øjeblikket? Hvilket hold kan skrive den mest underholdende skit med denne uges ordforråd ord? Uanset hvad du studerer, er der en eller anden måde at tilføje nogen konkurrence på blandingen.

En aldrig fejler motiverende metode, du kan bruge med dine elever giver belønninger. Fortæl dine elever, at hvis alle i klassen tjener en 80% eller højere på en test, vil du have en pizza fest. Fortæl dem, at med succesfuld afslutning af klassen roman vil du bruge en dag til at se filmen sammen. Selv noget så lidt som et klistermærke på en teenagers papir kan være nok til at gnide nogle giggles og blinker, men med det en frisk motivation. Design dine belønninger til dine elevernes personligheder, og fortæl dem, hvad dine planer er. Studerende ser frem til selv de enkle fornøjelser, som du kan dole ud på en almindelig dag.

Endelig, men ikke så behageligt som andre teknikker til at motivere, kan konsekvenserne af visse handlinger også være en motivator for eleverne. Gør dine forventninger klar og kommunikere til din elev, hvad konsekvenserne vil være for visse adfærd eller arbejdsmoral. Ingen kan lide at blive straffet, men når positiv forstærkning og livlige ændringer ikke virker, skal der undertiden være negative konsekvenser for din studerendes handlinger. Hold dine elever efter skole, hvis du skal. Kommuniker med et barns forældre, hvis det er muligt, og når det er nødvendigt. Disciplin bør være en sidste udvejsmotivator og bruges kun sporadisk.

Alle kæmper for at være motiveret på et tidspunkt, når du ser dine elever på det sted, prøv nogle af disse sjove måder at engagere og opleve din klasse, hvis alt andet fejler, det kan være tid til nogle konsekvenser

Hvis du er engelsklærer, der lærer elever i alderen Kindergarten til Senior High (eller endda voksne), skal du tjekke vores partnersteder Helptaching, Kidskonnect og Elementary Bibliotekar for hundredvis af ekstra ESL-ressourcer, herunder regneark, quiz-spørgsmål , tests, bøger og meget mere!

s. . Hvis du har haft denne artikel, skal du hjælpe med at sprede det ved at klikke på en af ​​disse delingsknapper nedenfor. Og hvis du er interesseret i mere, bør du følge vores Facebook-side, hvor vi deler mere om kreative, ikke-kedelige måder at undervise på engelsk på.

Populære artikler som denne

EducationWorld er glad for at præsentere denne artikel, der er bidraget af Aimee Hosler, en forfatter til TeacherPortal. om og mor af to. Lidenskabelige om uddannelse og arbejdsplads Nyheder og trends, Hosling har en B.. i journalistik fra California Polytechnic State University i San Luis Obispo.

I 2011 talte skuespilleren Matt Damon på Gem vores skolelærer Rally i Washington, D.., Damon, søn af en lærer, berørt af en række temaer, der hersker den dag - nemlig en frustration med testbaseret uddannelse og score-drevne præstationsincitamenter. Han behandlede også de politiske lashing lærere havde modtaget i medierne, som den opfattelse, at de var "overbetalt" eller havde cushy job. "Det har været et forfærdeligt årti for lærere," sagde han. "Jeg kan ikke forestille mig, hvordan de demoraliserede du skal føle."

Damons tale gik hurtigt viralt. Men du fortolker sine mål eller kvalifikationer, han bringer et problem mange lærere ansigt: Hvordan bliver lærere motiveret i en alder af "lærer-proof" uddannelse? Når lærernes job og paychecks bruges som politiske forhandlinger? Dagens pædagoger har sandsynligvis brug for mere end en catered PTO-frokost for at føle sig geninvesteret i eller svimlende af deres arbejde. Her er et par måder at motivere dem og inspirere deres bedste.

Disse ideer til motiverende lærere trækkes fra forskning, afstemninger og en god del introspektion, men alle lærere - og distrikter - har forskellige behov. Hvis du ikke er sikker på, hvordan du bedst støtter undervisere, spørg dem bare. Chancerne er, at de har ventet på, at du spørger.

ew lektionsplaner

Dit privatliv er vigtigt for os. Du kan til enhver tid ændre dine præferencer eller afmeld dig. Vi bruger kun de oplysninger, du har angivet til at sende dig blogopdateringer, medmindre vi har tilladelse til at sende dig anden e-mail-kommunikation. Vi kan dele dine oplysninger med de relevante lokale Blackboard Channel Partners (forhandlere), hvis din organisation er placeret i et område, der forvaltes af Blackboard Partners (se listen her). Se vores fortrolighedserklæring for flere detaljer.

billede hvor du var i din undervisning karriere for et år siden. Tænk nu på, hvor du var for få måneder siden, januar 2020. Var du bekymret for ethvert punkt om, hvordan du kunne få eleverne involveret i online og virtuelle læringssituationer? Chancerne er de fleste af jer ikke, men med i dag er du højst sandsynligt at komme på tværs af denne blog på jagt efter nye måder at undervise og engagere eleverne midt i den globale pandemi. Det er svært for nogen at fathom, hvor vi er i dag, hvad der har fundet sted, og hvilke ændringer vi har måttet gøre som pædagoger. Nogle gange bliver vi fanget i nyhederne og muligvis ikke vil ændre sig og et håb om tilbagevenden til normal, men samtidig skal vi fokusere på den erkendelse, at vi skal gøre noget anderledes for at hjælpe vores elever. Lærere hele vejen fra K-12 gennem kollegiet rækker forsøger at gøre det rigtige, når de flytter deres indhold online, uanset om det er asynkron eller synkronisk.

Hurtig fremad to måneder siden vores forårssemester er indpakket, og nu mere end nogensinde, da vi leder tilbage til efteråret, hvis du er bekymret og bekymrer sig om succesen hos dine elever, er det afgørende At du engagerer dem i deres kurser, om disse kurser er ansigt-ansigt-ansigt eller virtuelle. Den originale blog nedenfor blev skrevet i 2016, men jeg mener, at indholdet stadig er relevante i dag.

Uanset om du underviser i børnehave, ph.d.-studerende eller hvor som helst imellem, vil studerendes engagement og motivation altid være en udfordring. Online kurser kan præsentere unikke udfordringer over den traditionelle ansigt til ansigt klasse, især da du ofte ikke fysisk ser eller interagerer i realtid med dine elever. Uden ansigt til ansigt kommunikation, verbale køer og følelser, som fakultetet stoler på i klasseværelset, kan gå tabt.

Mange tror at holde eleverne interesseret og motiveret er lige så nemt som følger en formel. Desværre er der ikke en magisk formel eller en krystalkugle, der vil hjælpe dig med at motivere dine elever som hver gruppe, og hver klasse er anderledes. Mange faktorer påvirker en given elevs motivation til at arbejde og lære at lære: Interesse, opfattelse, lyst, selvtillid, selvværd, tålmodighed og vedholdenhed (Bligh, 1971; Sass, 1989).

Uddannelsespsykologi har identificeret to klassifikationer af motivation: Intrinsic og Extrinsic. Intrinsic motivation kommer fra et ønske om at lære noget for selvopfyldelse, eller at mestre et emne. Ekstrinsisk motivation kommer fra et ønske om at lykkes for at opnå et resultat. Ekstrinsisk motiverede studerende har tendens til at være karakterorienterede og iboende motiverede elever er dem, der generelt tager interesse for deres arbejde.

Hvis du har lært online, så er jeg sikker på at du har kæmpet for at motivere dine elever til tider. I dette indlæg vil jeg dele nogle af de metoder, hvormed jeg har arbejdet for at forsøge at motivere mine online-elever til at blive forlovet og kontrollere deres læring. Jeg tror virkelig, at student engagement er nøglen til succes i et online kursus.

#: belønner elevernes succeser

Studerende er ikke robotter. Studerende er menneskelige. Mennesker vil gerne blive belønnet. Derfor belønner elevernes succes. Lov hjælper med at opbygge selvværd og selvtillid, som igen hjælper med at motivere eleverne til at gå videre til den næste opgave. Når det er muligt, introducere dem til arbejde udført af klassekammerater, som er ekstraordinære. Sørg for at blande det op og bruge forskellige mennesker. Det vil ikke kun give ros til de mennesker, du bruger som et eksempel, men også giver motivation til dem, der virkelig vil gøre det bedre. Tværtimod, være specifik, når du skal give negativ feedback, men undgå at være nedværdigende. Der er ingen hurtigere måde, at jeg mister mine børns fokus end når jeg er ked af det og demeaning, selv ved et uheld.

En anden måde at belønne og motivere eleverne er at dingle guleroden foran dem, at næsten alle dem spørger mig på et tidspunkt i løbet af semesteret - jeg tilbyder dem ekstra kredit op foran. Hvis de er involveret i kurset og arbejder på deres opgaver / projekter / eksamener regelmæssigt, får de 5 point ekstra kredit for indsendelse i henhold til kursusplanen. Den måde, hvorpå jeg driver mine online kurser på, er at give dem en anbefalet tidsplan for aflæsninger og forfaldsdatoer og fortælle dem, at hvis de følger tidsplanen, bør de ikke have et problem at afslutte kurset inden udgangen af ​​udtrykket. Samtidig forstår jeg, at livet sker, så hvis de savner en forfaldsdato, er det ok, så længe de er færdige i slutningen. Dette virker for de mange, der sender deres arbejde regelmæssigt.

#: Gør det muligt for eleverne at overvåge deres egne fremskridt

Nogle studerende er virkelig selvstartere, selvmotiveret og en glæde at have i klassen. Men alle er forskellige, og siden grunden til, at jeg underviser, er fordi jeg nyder at hjælpe folk, må jeg ligesom andre lærere indse, at ikke alle har selvtillid, når jeg arbejder på et nyt emne. Disse studerende kan mangle motivation. Blackboard giver nogle kraftfulde vurderingsværktøjer til overvågning af elevens fremskridt. Disse værktøjer kan bruges til at hjælpe med at overvåge dine elever for at hjælpe med at motivere dem mod kursusmålene. Nogle af disse værktøjer omfatter diskussioner, blogs, gruppeprojekter, opgaver og holder virtuelle kontor timer, for blot at nævne nogle få. Hver af disse har deres positive og negativer, og der er bogstaveligt talt snesevis af måder, hvorpå hver enkelt kan bruges, men jeg ville bare fremhæve min erfaring med dem.

Vi bruger cookies
Vi bruger cookies til at sikre, at vi giver dig den bedste oplevelse på vores hjemmeside. Ved at bruge hjemmesiden accepterer du vores brug af cookies.
Tillad cookies.